A terméket hozzáadtuk a kosarához
- Kezdőlap
- Blog
- Oktatóanyag
- Az akváriumi szűrőanyagok típusai
0%
Az akvarisztika elengedhetetlen folyamata az akváriumok megfelelő szűrése. Az akváriumi szűrőkről már esett szó, de a különböző szűrőanyag típusokat még nem veséztük ki mélyebben.
Mechanikai szűrőanyagok
Az egyik elsődleges feladata egy szűrőnek, hogy optikailag tisztán tartsa a vizet. Ki kell tudnunk szűrni az apró lebegő szennyeződéseket. Erre a célra szivacsokat és perlonvattát használunk. A szivacsok sűrűsége változó. A TM jelölés után következő szám jelöli ezt. Minél magasabb a szám, annál sűrűbb a szivacs. Számunkra ez azért érdekes, mert minél „finomabb” a szivacs, annál könnyebben tömődik el a szennyeződésektől. Illetve megfordítva a gondolatmenetet, minél sűrűbb a szivacs, annál hatékonyabban fogja meg a mechanikai koszokat. A gyakorlatban ezt lefordítva, a szivacsoknál mérlegelnünk kell, hogy mennyi szennyeződésre számítunk adott idő alatt és ennek megfelelően kell kiválasztanunk a szivacs sűrűségét. A TM 10-es szivacsot szoktuk durva szivacsnak hívni, mely hatékony első szűrőfelületnek használható, hiszen ez megfogja a nagyját a szennyeződésnek, de nem kell sűrűn takarítani. Ezután érdemes TM 20-as, vagy TM 30-as szivacsot használni. Ezek kombinációjával a fizikai szennyeződések nagyját kiszűrhetjük. Tisztításuk egyszerű, hosszú távon újra használhatók. Cserélni akkor szoktuk őket, amikor a szivacs cellái már nem annyira rugalmasak, összeállnak.
Amit pedig a szivacsok nem tudnak megfogni, azokhoz tökéletes a perlonvatta. A legapróbb lebegő szennyeződéseket is képesek rabul ejteni. Azonban ellentétben a szivaccsal tisztításukkal nem érdemes bíbelődni, inkább cseréljük őket.
Mechanikai szűrőanyagok közé soroljuk még a kerámiagyűrűket és a műanyag gégecsőszerű anyagokat, melyek szintén a szűrés első vonalába kerülnek és a feladatuk a legdurvább szennyeződések megfogása, ülepítése.
Biomechanikai szűrőanyagok
A különböző szűrőanyagok nem feltétlenül csak egy bizonyos típusú szűrésre képesek. A szivacsok sem csak mechanikai szűrést végeznek, hiszen a cellák réseiben hasznos baktériumtelepek tanyáznak, melyek biológiailag is hasznossá teszik az anyagot.
Jó biomechanikia szűrő az Eheim BioMech, mely durva pórusaival átmenetet képez a mechanikiai és biológiai szűrőanyagok közt. Hasonlóan jól használható erre a célra a hagyományos lávakő is.
Biológiai szűrőanyagok
Előbb-utóbb minden akvarista látókörébe kerül a nitrifikáció szó. Bizony, ez az egyik legfontosabb biológiai folyamat az akváriumban. A sokmillió baktérium mely élővé teszi a vizet, a lelke és az alapja minden folyamatnak, ami végbemegy az akváriumban. Ezek az úgynevezett "hasznos" baktériumok igen nagy számban tanyáznak a szűrőben. Azon belül is tudatosan helyezünk el olyan szűrőanyagokat, amelyek porózus felületükkel kiváló élőhelyet biztosítanak számukra.
A kereskedésekben igen nagy számban kaphatóak erre a célra kifejlesztett szűrőanyagok. Általában mind jól használható erre a célra. A szédítő választékban segítség lehet az eligazodásban az anyaguk. Vannak úgynevezett szinterelt übegből előállított médiák, illetve a kőzet alapúak.
Mélyebben beleásva, vannak köztük olyanok is, amelyek némiképp módosítják a vízparamétereket. Amennyiben szeretnénk a víz pH-ját csökkenteni javasolt az ADA Bio Rio vagy az Aquario Neo Media Soft használata.
Van olyan, hogy nem szeretnénk jelentős változást a vízparaméterekben. Például egy lágyvizes növényes akváriumban CO2 adagolás mellett már nemigen van szükség pH-t csökkenteni. Ilyenkor érdemes inkább a Aquario Neo Media Pure-t, az Eheim Substrat Pro-t, vagy a Seachem Matrix-ot használni.
Takarításuk igényel némi elővigyázatosságot. Praktikusan érdemes őket vödörbe leszívott akváriumvízben átöblíteni, hiszen a benne és rajta tanyázó baktériumok képezik a legnagyobb értéküket a szűrőben. A mechanikai szűrőanyagoknak ez is a feladata, hogy a biológiai médiákra már megtisztított víz kerüljön. Így tudják hatékonyan ellátni feladatukat, az akváriumban keletkező szerves bomlástermékek lebontását. A folyamat neve nitrifikáció, mely olyannyira fontos ebben a hobbiban, hogy a későbbiekben egy külön blogposztot érdemel.
Kémiai szűrőanyagok
A negyedik, sokszor csak opcionálisan használt szűrés forma, a kémiai szűrés. Ezek a szűrőanyagok valamilyen vegyi anyag eltávolítására, semlegesítésére kerülnek a szűrőbe. Amit a legtöbb akváriumban alkalmaznak belőle, az a Purigen és az aktívszén, mely képes minden színező anyag (például vasfa) nemkívánatos elszínező hatását semlegesíteni. Az aktívszén a vegyi anyagokat (klór, gyógyszermaradványok, egyéb vegyszerek) is eltávolítja, de használatát növényes akváriumban csak körültekintően, vagy rövidebb ideig ajánljuk, mert a növényeknek fontos vasat is képes megkötni.
Sokszor alkalmaznak nitrát, vagy foszfátmegkötőket többek között az algásodás megfékezésére. Azt azonban fontos tudni, hogy ezek a vízinövények növekedését is gátolhatják.
Esetenként a víz szilikáttartalma okoz „érthetetlen” algásodást. Erre is létezik kémiai megkötő gyanta. A visszajelzések alapján a legtöbb használó látványos javulásról számol be.
A kémiai szűrőanyagokkal azonban érdemes vigyázni. Az egyes kémiai folyamatok hatással lehetnek más kémiai folyamatokra is, mely akár felboríthatja az akvárium addigi egyensúlyát is. Csak okkal használjuk őket és körültekintően.
Eheim szűrőszivacs szett - 2 db Foszfát megkötő szivacs AquaBall és BioPower szűrőkhöz
4 190 Ft
2 095 Ft / 1 db
Elakadtál a szűrőanyag választásban?
Ha segítségre van szükséged a választással kapcsolatban, kérjük keresd ügyfélszolgálatunkat, örömmel segítünk.